Wersje językowe
Darmowa dostawa
Promocja! Dostawa od 14,99 zł. Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 100,00 zł.

Wegetarianizm − co jeść, a czego nie? Dieta wegetariańska

Wegetarianizm − co jeść, a czego nie? Dieta wegetariańska

Coraz więcej mówi się o zdrowym trybie życia, na który składa się przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Może być to klucz zarówno do lepszego samopoczucia, jak i zachowania szczupłej sylwetki. Z tego względu popularne stają się różne sposoby odżywiania, które mają na celu zapewnienie organizmowi optymalnego rozwoju i równowagi. Jednym z nich jest dieta wegetariańska. Choć na pewno już o niej słyszeliście i wiecie, jakie są główne założenia, wciąż istnieje kilka niejasnych, związanych z nią kwestii. Co zakłada taki jadłospis? Czego nie jedzą wegetarianie? Na te pytania postaramy się udzielić konkretnej odpowiedzi w poniższym artykule. Omówimy najważniejsze założenia diety bezmięsnej, a także powody, dlaczego zdobywa tylu zainteresowanych. Wspomnimy też, z jakich innych produktów i składników fani roślinnego odżywiania najczęściej rezygnują. Zapraszamy do lektury artykułu, który może stać się cennym źródłem informacji i inspiracji!

Jakie produkty wyklucza wegetarianizm?

Jak wspomnieliśmy, dieta tego typu polega na wyeliminowaniu ze swojego codziennego menu mięsa. Nie zakłada ona jednak rezygnacji ze spożywania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli chodzi o wegetarianizm, jadłospis wyklucza jedzenie wędlin i kiełbas, ryb oraz owoców morza, lecz nie dotyczy to tłuszczy, żelatyny czy barwników. Wciąż sporną kwestię stanowi nabiał i jaja. Choć zasady diety wegetariańskiej nie wykluczają ich spożywania, niektóre osoby podchodzą do ich wyeliminowana ze swojego menu w restrykcyjny sposób. Zwykle są to kwestie indywidualne, wynikające z osobistego rozumienia wegetarianizmu, posiadanych przekonań i poglądów oraz zaleceń medycznych. Chcąc zrezygnować z jedzenia mięsa, warto szczególnie zadbać o dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji i witamin. Z tego względu wiele osób stosuje w roślinnej diecie np. jajka.

Dieta wegańska i wegetariańska − podobieństwa

Te dwa pojęcia brzmią podobnie, chociaż oznaczają coś nieco innego. Często wywołują konsternację, jeśli ktoś poprosi o ich scharakteryzowanie. Wiecie, czym dokładnie różni się dieta wegańska od wegetariańskiej? Zacznijmy jednak od podobieństw. Obie z nich bowiem wykluczają z jadłospisu spożywanie mięsnych produktów i wskazują na zastąpienie ich składnikami roślinnymi. Często też dieta wegetariańska jest formą przechodnią w drodze do wegańskiej, lecz wcale nie musi tak być. Są to zatem dwie podobne koncepcje żywieniowe, lecz istnieją między nimi różnice.

Różnice między wegetarianizmem a weganizmem

O ile jednak w diecie wegetariańskiej dopuszczalne jest jedzenie ryb, jaj i nabiału, wegańska je całkowicie wyklucza. Jeśli zdecydujecie się na bardziej restrykcyjną wersję, będziecie musieli wyeliminować ze swojego menu również mleko, jogurty, śmietanę i sery. Może to wymagać również poświęcenia więcej uwagi podczas układania swojego codziennego jadłospisu − przy zrezygnowaniu ze sporej grupy produktów trudniej bowiem znaleźć ich zamienniki, które dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.

Jak wygląda codzienna dieta wegetariańska – co jeść?

Jest to pytanie, które często stawiają sobie osoby przechodzące na ten model odżywiania się. Jeśli i Wy znajdujecie się na tym etapie, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami. W poprzednich akapitach skupiliśmy się na tym, co wykluczyć, teraz natomiast porozmawiamy o tym, co jeść na diecie wegetariańskiej. Taki jadłospis musi być przede wszystkim bogaty w rośliny strączkowe, które mogą zastąpić mięso. Istotne są warzywa, owoce, nasiona, kiełki i zboża. Warto zaopatrzyć się na przykład w produkty sojowe, fasolę, groch, szpinak, banany czy pestki słonecznika. Względy zdrowotne mogą determinować zasady odnośnie do tego, co jedzą wegetarianie, a czego nie. Wiele osób przechodzących na tę dietę, nie decyduje się na wykluczenie z jadłospisu ryb, jaj i nabiału.

Czy kuchnia wegetariańska jest wskazana dla dzieci?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. O ile do niedawna ten styl odżywania się był stosowany przede wszystkim przez dorosłych, dziś staje się coraz popularny również w gronie najmłodszych, często ze względu na wzorce kreowane przez rodziców lub rówieśników. O czym jednak szczególnie powinniście pamiętać w kontekście dzieci stosujących dietę wegetariańską? Musi być ona odpowiednio zbilansowana, tak by dostarczała wszystkich niezbędnych składników, o których wspomnieliśmy wcześniej. Niektóre są bowiem odpowiedzialne za wzrost i prawidłowy rozwój młodego organizmu, dlatego nie należy dopuszczać do ich deficytów. Jeżeli nie jesteście ekspertami w układaniu codziennej diety wegetariańskiej dla swoich pociech, możecie skorzystać z porady dietetyka. Udzieli on fachowych porad w kwestii żywienia z zachowaniem zasad konkretnej koncepcji. Pozyskana wiedza będzie stanowiła wówczas cenną wartość.

Nie tylko dieta wegetariańska – co jeść, by uniknąć glutenu?

Sporo osób, które stawiają na zdrowy styl życia, wyklucza ze swojego jadłospisu nie tylko produkty odzwierzęce. Coraz popularniejsza staje się bowiem również kuchnia bezglutenowa. Ten składnik występuje między innymi w ziarnach zbóż, a więc jest obecny w mące pszennej, chlebie oraz tradycyjnych makaronach. Choć dieta wegetariańska nie wymusza jego wyeliminowania, niektórzy decydują się na to ze względów zdrowotnych oraz w celu zachowania szczupłej sylwetki lub wsparcia procesu odchudzania. Z łatwością można jednak kupić zarówno bezglutenowe płatki musli, mąki, jak i przekąski. Już dawno wyeliminowaliście mięso ze swojego jadłospisu? A może to jest moment, w którym zamierzacie podjąć tę ważną decyzję? Teraz już wiecie, czym jest dieta wegetariańska, co jeść, kiedy się na nią przejdzie i czego nie powinno w niej zabraknąć, by sprzyjała zdrowemu stylowi życia. Życzymy powodzenia i smacznego!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium