Wersje językowe
Darmowa dostawa
Promocja! Dostawa od 14,99 zł. Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 100,00 zł.

Jak zostać wegetarianinem – czyli wegetarianizm dla początkujących

Jak zostać wegetarianinem – czyli wegetarianizm dla początkujących

W ostatnich latach rośnie popularność różnego typu diet eliminacyjnych. Powodów ich wprowadzania jest sporo – od pobudek zdrowotnych, związanych ze wskazaniami lekarskimi, przez chęć obniżenia dostarczanej organizmowi dziennej dawki kalorii, po kwestie etyczne i światopoglądowe. Przykładem może być dieta wegetariańska, traktowana często nie tylko jako sposób odżywiania, ale życia w ogóle. Rosnąca świadomość na temat charakteru masowej hodowli zwierząt, jej wpływu na środowisko oraz jakość docierającego do sklepów mięsa, a także coraz łatwiejsza dostępność produktów pochodzenia roślinnego czy wegetariańskich restauracji w Polsce – to tylko niektóre z powodów, dla których spora grupa osób rozważa zmianę nawyków żywieniowych.

Dlaczego warto rozważyć tę decyzję?

Pobudek, dla których ludzie postanawiają zrezygnować z jedzenia mięsa, może być sporo. Niektórzy decyzję tę łączą z troską o zdrowie i ogólny dobrostan organizmu. Może być to podyktowane konkretnymi dolegliwościami i wskazaniami lekarza czy też chęcią kontrolowania wagi. Wiele osób, zwłaszcza w ostatnich czasach, kiedy coraz więcej mówi się o ekologii, rezygnuje z mięsa ze względu na aspekty środowiskowe. Przemysł mięsny wiąże się z wysoką emisją gazów cieplarnianych, tworzeniem śladu węglowego oraz negatywnym wpływem na bioróżnorodność. Wegetarianizm w tym kontekście traktowany jest jako forma ograniczenia eksploatacji środowiska. Jednym z najpopularniejszych powodów, będących przyczynkiem do przejścia na dietę wege, są kwestie etyczne – niezgoda na ubój i wykorzystywanie zwierząt dla potrzeb ludzkich, zwłaszcza w kontekście warunków panujących w obiektach masowej, przemysłowej hodowli.

Niejednokrotnie wszystkie wymienione pobudki łączą się ze sobą, a wegetarianizm dla początkujących osób ma zarówno wymiar zdrowotny, jak i ekologiczny czy etyczny.

Jak zostać wegetarianinem – 5 prostych kroków

Niezależnie od tego, jaki powód dla Was okazał się tym kluczowym, możecie odczuwać pewien dyskomfort i niepokój związany z planowaną zmianą diety. Nic w tym dziwnego – to, co nieznane, zwykle wykołuje strach. Przejście na dietę wege wcale nie musi być jednak trudne! Jak zacząć wprowadzać dietę wegetariańską w życie? Sprawdźcie!

Świadomość

Żeby naturalnie i bezboleśnie wejść do świata kuchni roślinnej musicie mieć świadomość, dlaczego to robicie. Poszukajcie książek, artykułów bądź filmów dokumentalnych o pochodzeniu żywności i jej wpływie na organizm (skala mikro) oraz planetę (skala makro). Dzięki temu przejście na wegetarianizm będzie nie tylko dużo łatwiejsze, ale także przyjemniejsze. Nie musicie się radykalizować czy „nawracać” innych – miejcie zwyczajnie świadomość, co robicie i dlaczego.

Małe zmiany

Nie musicie od razu w pełni przechodzić na wegetarianizm. Dla początkujących taka radykalna zmiana może okazać się trudna. Sporo osób w ostatnim czasie decyduje się na wyznaczenie jednego wege dnia w tygodniu. To popularny trend w mediach społecznościowych, ale tez ciekawy sposób na przetestowanie diety roślinnej. Możecie stopniowo rozszerzyć to na dwa-trzy dni. Sami oceńcie, czy całkowita rezygnacja z produktów odzwierzęcych to coś dla Was, czy raczej zostaniecie przy bezmięsnych dniach – nic na siłę!

Zbilansowane odżywianie

Ważnym elementem przechodzenia na wegetarianizm jest zmiana nawyków kulinarnych. Pamiętajcie, aby rozsądnie rozplanowywać posiłki, aby były bogate w białko, które wcześniej czerpaliście głównie z mięsa. Włączcie do diety rośliny strączkowe, tofu, tempeh, a także orzechy i sporą ilość surowych warzyw i owoców. Postawcie na różnorodność i pełnowartościowe składniki. Z czasem wejdzie Wam to w krew i wszystkie ważne komponenty będziecie umieszczać w jadłospisie naturalnie i odruchowo.

Wiedza i inspiracje

Jak zostać wegetarianinem? Z pomocą innych! Rozejrzyjcie się dookoła, z pewnością w Waszym otoczeniu są osoby, które zrezygnowały z mięsa i mogą Wam opowiedzieć o własnym doświadczeniu. Na pewno relacje takie znajdziecie też w książkach lub Internecie – na blogach, grupach i forach. Dzielcie się swoją nową rutyną z innymi, wśród wege społeczności szukajcie inspiracji, pomysłów na atrakcyjne dania i zamienniki mięsa. W grupie wszystko wychodzi łatwiej!

Sprawdzone produkty

Rozpoczynając przygodę z wegetarianizmem, możecie wspierać się różnorodnymi gotowymi produktami godnych zaufania marek. Być może nie macie pomysłu na tworzenie wszystkiego od zera lub zwyczajnie brakuje Wam na to czasu. Zaopatrzcie się w pasty do kanapek, wyroby z tofu lub tempehu, roślinne mięso. W ofercie sklepu Ocelio znajdziecie smaczne roślinne odpowiedniki mleka czy bezglutenowe ryże i makarony, które mogą stać się ważnym elementem posiłków.

Wegetarianizm dla początkujących – wyzwania

Jak widzicie, sposobów na płynne, naturalne przejście na dietę bezmięsną, jest sporo. Najważniejsze jest, abyście potrafili dopasować proces do własnych możliwości i usposobienia. Działajcie we własnym tempie i jeśli obawiacie się całkowitego odstawienia mięsa, nie działajcie radykalnie.

Stopniowe tworzenie nowego jadłospisu i przygotowywanie organizmu do zmiany to jednak jedna rzecz. Często większym wyzwaniem okazuje się zetknięcie z opinią otoczenia. Obawiacie się niezrozumienia oraz komentarzy rodziny lub znajomych? Po pierwsze – nie denerwujcie się, początkowy brak akceptacji może wynikać przede wszystkim z niewiedzy. Wytłumaczcie na spokojnie powody Waszej decyzji, a jeśli uwagi innych mają wyłącznie złośliwy charakter – zwyczajnie nie reagujcie. W naszym kraju powstaje coraz więcej wegetariańskich i wegańskich restauracji – zaproście rodzinę lub znajomych do którejś z nich i pozwólcie im się przekonać, jak pyszne i urozmaicone mogą być posiłki bez mięsa. A może ugotujcie coś samodzielnie? Satysfakcja będzie jeszcze większa!

Mamy nadzieje, że ten wpis pomoże Wam odnaleźć własną drogę do roślinnej diety i tego, jak zostać wege – w mniej lub bardziej radykalny sposób. Trzymamy kciuki!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium